DanskEnglishDutch
Kontakt  
Udskriv denne side

Tredje uge i Japan

Hej igen

3 uge i Japan 2 hold i Kyoto

Så er der gået nogle dage igen, det er dejligt at være tilbage i Kyoto. Det er dog meget at se de samme haver igen. Men der er sket meget de sidste 14 dage. Der er godt nok kommet efterårsfarve på nu.

Mandag var i kejserhavernes tegn, det blev til selve kejserens bygning hvor der udover bygningerne som er imponerende også er 3. mindre haver. 1 tehave og 2. udsigtshave/dagligdagshave, som begge er utrolig flotte på hver deres måde. Klokken 11.00 var første gruppe på 4 personer inde og se sento gosho kejser have, som er den gamle selskabshave den perfekte tur gennem Japan er temaet.

På første tur synes gæsterne det var en super flot have, på denne tur var gæsterne helt oppe i det røde felt der var kommet efterårsfarver. kl. 13.30 var det så det andet hold, en kort intro til haven og ind med dem resultat det samme. Da jeg ville at vi skulle se flere have var det bare nej vi kan bare ikke rumme mere.

Mens hver enkelt gruppe var inde i sento gik den anden halv del rund og så en mindre have/tempel, hvor der ikke kommer så mange så jeg havde tid til at forklare hvordan et tempel virker og er opbygget. (grunden til at vi er delt i to grupper er at man kun kan komme ind 4 og 4 udlæninge i kejser haverne, grunden til dette er at man så ikke kan komme med hele grupper, det vil ødelægge oplevelsen).

Hov jeg glemte lige at vi var på besøg hos Kosugi søndag, igen bruger han sin eneste fridag på ugen til at foretælle om ham selv, have tanker, hvordan japanske haver skal opbygges grundlæggende og hans eget arbejde samt hans have. Sidst på dagen var vi med Kosugi til te cermoni. samt en tur i byparken i Hamamatsu. Alle synes det var en rigtigt god dag.

Når tirsdag Katura kejser have om formiddagen nu mente gæsterne det ikke kunne blive bedre, svar til dem: bare vent. resten af dagen gik med 3 haver omkring Nanzen ji templet, rigtigt gode haver at falde til ro i.

Onsdag blev til en fridag da det regne i Kyoto 5 gæster tog til Hiroshima for at besøge bombe centret og miyajima den hellige ø, de sidste 3 gæster tog ud for at se Kyoto på egen hånd.

Hvad laver jeg så på en fridag jo ser haver for at se nye haver jeg ikke har besøgt før eller haver jeg ikke har besøgt lang tid. Det blev til 4 stk. 2 nye og 2 gamle. 3 gode og en der ikke skal besøges igen men så er de set, tit er det sådan at alle haver lyder gode i bøgerne med virkeligheden er en anden, så det er godt at se dem selv.

Der er dog ikke mange tilbage jeg ikke har set, så det er lidt med at tag ud til de absulut ydere områder, og det er jo ikke målet bare at se så mange haver som muligt, det er målet at finde haver der kan bringe mig vidre i min udvikling af forståelse af japanske haver, så dem vi selv laver bliver bedre.

Torsdag blev det til most haverne sølv og guld pavilionen, klasiske tør og zen haver. Det er sjovt at se at gæsterne begynder virkelig at kunne se forskellen på de enkelte haver typer, samt begynder at havde en mening om dem.

Fredag en for mig helt stor dag på turen Først Tenruu ji hovdesæde for Ransai sekten inden for budisme. Stedet hvor Kosugi stod i lære for 33-34 år siden, så ham har virkelig kunne sætte mig ind i haven og så er det en af de syv mest klasiske haver i Kyoto, det var her man første gang brugte det lånte landskab, ved at opbygge haven, så man følger at det bag ved ligende bjerg kommer helt ind i haven. Der var også lige tid til et par små tempelhaver samt en ny bygget have.

Eftermiddagen gik med Mosshaven, Det er nok noget af det bedste man kan opleve inden for japanske haver, når vi taler om sjæl i en have, selv haven er ikke en anlæg teknisk svær have. Men rummet i den er unik, man bliver et med naturen kort sagt. Det skal dog siges at det kræver at man læser om haven for at man kan få det hele ud af den, eller man skal havde en med som kan fortælle om den. Efter en forklaring om haven var gæsterne som i sidste uge helt væk. fedt at se.

Det må være nok for denne gang jeg skriver igen om et par dage.

Vi ses
Peter